LOKALIZACJA

  GMINA SICIENKO  leży w województwie kujawsko – pomorskim, w północno - zachodniej części Powiatu Bydgoskiego. Od siedziby gminy do Bydgoszczy można dojechać w ciągu zaledwie 7 minut. Gmina Sicienko graniczy z następującymi gminami: Nakło, Mrocza, Sośno, Koronowo, Osielsko, Białe Błota.  
Zdjęcie  

    Gmina Sicienko to obszar ponad 17 tys. ha i blisko 9 tys. ludzi mieszkających w 38 miejscowościach. Tworzą one 21 sołectw, tj. Dąbrówka Nowa, Kruszyn, Łukowiec, Mochle, Murucin, Nowaczkowo, Osówiec, Pawłówek, Samsieczno, Sicienko, Strzelewo, Szczutki, Trzemiętowo, Trzemiętówko, Wierzchucice, Wierzchucinek, Wojnowo, Zawada – Ugoda, Zielonczyn, Teresin.
     Intensywny rozwój znacznej części tego terenu miał miejsce po wybudowaniu Kanału Bydgoskiego.
     Istnieją udokumentowane ślady osadnictwa sprzed 2 tysięcy lat. Pierwsze parafie
rzymsko – katolickie zakładano na tym terenie w XIV i XV wieku. Ze wzniesionych w tym czasie kościołów żaden nie przetrwał do współczesności. Obecnie istniejące obiekty sakralne powstawały na przełomie XIX i XX wieku: w Kruszynie – kościół p.w. św. Kazimierza Królewicza, w Dąbrówce Nowej – kościół p.w. św. Jakuba, w Sicienku -  kościół p.w. św. Andrzeja Boboli, w Samsiecznie - kościół p.w. św. Najświętszego Serca Pana Jezusa.  

Zdjęcie
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w  Sicienku  

       Po okresie świetności ziemiaństwa w wielu miejscowościach Gminy Sicienko pozostały zespoły parkowo - pałacowe. Część z nich, jak choćby te w Kruszynie, Mochlu i Wojnowie, dzięki mądrej modernizacji, zachowała pierwotny charakter.  Części, niestety, podczas przebudowy nadano walory siermiężnego budownictwa ubiegłego wieku.
        Teren Gminy Sicienko epatuje przede wszystkim urodą krajobrazu. Można tu podziwiać wiele uroczych elementów architektury: stare wiejskie domy, mosty, figurki, czy zacne drzewa stanowiące pomniki przyrody.  

Zdjęcie
Pomnik przyrody – lipa na cmentarzu wiejskim w Zielonczynie 

     Niewątpliwą atrakcją jest Obszar Krajobrazu Chronionego Rynny Jezior Byszewskich z jednym z większych w województwie kujawsko – pomorskim Jeziorem Słupowskim. Usytuowane tam Pracownicze Ogrody Działkowe z czasem wtopiły się w krajobraz.
       Wraz z intensywnie rozwijającym się obecnie budownictwem jednorodzinnym pojawia się nowa, wyszukana architektura i nowa wartość estetyczna.
       Gmina posiada bardzo dobry układ komunikacyjny. Przez jej teren przebiega droga krajowa: Warszawa – Toruń – Piła – Szczecin, stanowiąca odcinek obwodnicy miasta Bydgoszczy; droga Bydgoszcz- Koronowo – Koszalin; dwie drogi regionalne oraz zelektryfikowany trakt kolejowy Bydgoszcz – Piła.
       Miejscem historycznym związanym z wojną obronną 1939 roku jest zespół umocnień, składający się z żelbetonowych bunkrów dla stanowisk ogniowych broni ciężkiej piechoty oraz punktów dowodzenia i łączności wraz z okopami. Zachowane umocnienia i rowy strzeleckie znajdują się między stacja PKP Zielonczyn a Kruszynem i ciągną się dalej w kierunku północno – wschodnim, w okolice Osówca. 
       Gmina Sicienko słynie z organizacji wielu ciekawych imprez o charakterze regionalnym. Organizowane corocznie dożynki z okazji święta plonów to obecnie najbardziej znana impreza. Bogaty program artystyczny, atrakcje kulinarne i wiele różnych pokazów przyciągają liczną publiczność.    

metryczka


Wytworzył: Anna Iwaniuk, tel. 58-70-401 (17 czerwca 2003)
Opublikował: Anna Iwaniuk (17 czerwca 2003, 07:54:46)

Ostatnia zmiana: Michalina Lar (28 marca 2012, 12:32:37)
Zmieniono: aktualizacja danych;zmiana w liczbie sołectw

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 33930